Hurdacı 

“Kullanılmış ve artık kullanılmayan her türlü malzemenin kalıntısı” anlamına gelen hurda; hurdacı firmalar ya da kişiler tarafından alınarak geri dönüşüm süreçlerine sokulur ve tekrar işe yarar hale gelir. Gün be gün hayatımızda büyük değişiklikler ortaya çıkaran teknolojiyi de göz önüne alırsak, hurda alım satımının, kendine has bir piyasa haline geldiği yadsınamaz. 

Özellikle “endüstri ve konut” alanında demir başta olmak üzere; 

  • Bakır, 
  • Çelik, 
  • Plastik gibi malzemeler hurda olarak alınır.  

Önemli ham maddelerin yeniden kullanılabilir hale gelmesinde büyük katkısı bulunan hurda piyasasının, atık çöp miktarını azalttığı da kolayca tahmin edilebilir.

Hurdacı Firmaları

Hurdacı
Hurdacı firamaları

Üst başlıktaki açıklamadan da anlayacağınız üzere hurda geri dönüşümü, yelpazesi çok geniş bir alandır. Dolayısıyla hurdacı firmaları da geri dönüştürdüğü malzeme türlerine göre farklı hizmetler vermektedir. Kimi şirketler metal ağırlıklı malzemelerin geri dönüşümünü yaparken, bazı firmalar -daha detaylı olarak- kablo geri dönüşümü dahi yapmaktadır.

Şirketler arasındaki diğer farklılık ise alım satım yaparken konuşulan fiyatlardır. Bu sektörü sürekli yarış içinde kılan ve her daim güncel tutan da fiyatlar olmaktadır. Hurda satımı yapacak şirketler için malzemelerinin değerinde alınması önemlidir. Alım yapacak taraf ise hem kendisine yeterli fiyatı vermek için hem de müşteriyi kaçırmamak için uğraşır.

En Yakın Hurdacı

Kalabalık bir pazar olması sebepli Türkiye’nin her yerinde pek çok hurda şirketi bulunmaktadır. Endüstri alanında çalışan ve üretim yapan çoğu firmalar kendileri için en yakın olan markalar ile çalışmak isterler. Bu her bakımdan iki taraf için de avantajdır.

Eğer malzemeleriniz İstanbul’daysa endişelenmenize gerek yok. Hem Avrupa hem de Anadolu tarafında size yakın gelebilecek uygun şirket bulmanız mümkündür.

İstanbul dışında, Denizli gibi üretim yapan markaların fazlaca bulunduğu yerlerde kolayca hurdacı bulabilirsiniz. Bursa ve Ankara da bu iş için ün kazanmış şehirlerdendir. Bahsedilen şehirlerde de en yakın hurdacı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

İstanbul Hurdacı Hizmetleri

İstanbul, trafiğiyle ünlü bir şehir olması sebepli, yakın hurdacı özellikle aranmaktadır. Bu yüzden çalıştığınız yerin yakınlarında bulabilmeniz oldukça mümkündür. Her ne kadar yakınınızda, malzemelerinizi geri dönüştürecek bir şirket bulsanız dahi bu yeterli gelmeyebilir.

Farklı firmalar arasında seçim yapmanızı sağlayan en büyük faktör, o markanın verdiği fiyatlandırma olur. İstanbul’da bulacağınız pek çok isim, size değerinde alım yapacağı konusunda taahhüt verir fakat birbirleriyle karşılaştırma yaptığınızda görürsünüz ki ufak tefek fiyat farklılıkları, atığınızın ağırlığına oranlandığında göze batar hale gelir.

İstanbul firmalarında gözlemleyeceğiniz ve değerlendirme kriterlerinizde bulunması gereken bir diğer madde ise, markanın gelip atıklarınızı yerinde görmesi ve bir fiyat belirlemesidir. Kimi firmalar bunu ücretsiz yaparken kimi firmalar ücretsiz bir şekilde yapar. Arden Hurda olarak müşterilerimizin hurdalarını, yerinden, herhangi bir ücret talep etmeden alıyoruz. 

İstanbul içinde geri dönüşüm hizmetlerinin bol olması, işinizin kolay olduğu anlamına gelmemektedir. Hizmetler arasından en işlevsel olanı ve malzemelerinizi değerinde alanı bulmanız büyük önem taşımaktadır. Bu noktada firmamız, beklentilerinizi karşılayacak tüm avantajları sunmaktadır. 

Hurda Değeri Nasıl Tespit Edilir?

Hurda değeri, belirli miktar atığın geri dönüştürülmesi için satıldığında, beklenen tutardan, satışında ortaya çıkan tahmini maliyetin düşülmesiyle hesaplanmaktadır.

Bulunacak olan bu değer, varlık sahibinin o atığı ne zaman satacağıyla da ilişkilidir. Örneğin, kişi atığı ömrü dolmadan sattığı takdirde hurda değerinin artış göstereceği tahmin edilir. Daha günlük bir örnek verecek olursak; cep telefonu, yazıcı gibi yaklaşık 10 yıl kadar uzun süre kullanılmış ve nispeten ucuz teknolojik ürünlerde hurda değeri sıfır kabul edilmektedir.

İş dünyasında ise hurda değeri net geliri etkilemektedir. Bu sebeple; üretim, muhasebe gibi departmanlar bu konu üzerine birlikte eğilir. Değer hesaplanırken tahmini hareket edilen noktalarda orantılı ve gerçeğe uygun tahminler yürütmek önemlidir. Aksi takdirde, gelecek için yapılan hesaplamalar şirketin finansmanını etkiler.

Güncel Hurda Fiyatları

Hurdacı
Güncel hurda fiyatları

Hurda satmak isteyenlerin veya bu sektörle ilgilenenlerin, çoğunlukla merak ettiği konu güncel hurda fiyatları olmaktadır. Değerli maden fiyatlarının günlük değişim miktarına göre hurda ederinde de ani farklılıklar yaşanabilmektedir. Bu sebeple markalar kendilerine en uygun fiyatları belirlemektedir. 

Güncel fiyatları, tabii ki sadece malzemenin anlık ederi değil; bunun yanında markanın göz önünde bulundurduğu pek çok değişken de büyük oranda belirlemektedir. Dolayısıyla böyle bir araştırma yaptığınızda net bir sayı bulamamanız daha mümkün olmakla birlikte her markanın koyduğu fiyat bir süre sonra aklınızı da karıştırabilir.

Satım için kolları sıvadığınızda, ilk aşama olarak fiyatlara bakmak yerine; kriterlerinize uygun, belirlediğiniz birkaç markanın fiyatlarını karşılaştırmak ve seçimi de ona göre yapmak sizin için daha yararlı olacaktır. Dilerseniz Arden Hurda adresimizi takip ederek güncel fiyatlardan her zaman haberdar olabilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Çevrelerden Alım Yapıyorsunuz?

Firmamız, Türkiye’nin birçok bölgesinden hurda alımı yapmaktadır. Detaylı bilgi için bizi her zaman arayabilirsiniz. 

Hurdalarımı Satmak İstesem Ödememi Hangi Yoldan Alırım?

Elden veya banka aracılığıyla, sizin için hangisi daha uygun olacaksa onu seçmelisiniz. Firmamız genellikle kapıda nakit ödeme yapmaktadır. 

Fiyatlandırmayı Nasıl Yapıyorsunuz?

Firmalar fiyatlandırma için öncelikle ayrıştırma işlemi yapar. Vereceğiniz hurda demir, alüminyum, bakır gibi saf malzeme içeriyorsa borsadaki o günün güncel fiyatları üzerinden net sayı verilmektedir. Aksi takdirde ayrıştırma sonucu uzman ekiplerin incelemesiyle birlikte bir ücretlendirme yapılır.

Başa dön tuşu
WhatsApp Sipariş Hemen Ara